Jak to vnímám já

Rok se sešel s rokem a naše žití se ubírá zřejmě jiným směrem, než jsme loni doufali. Vybavil se mi příměr z karetního prostředí. Život nám rozdal karty, s kterými musíme hrát tuto hru. Pro někoho už je to unavující, stresující, deprimující a světlo na konci tunelu není vidět. Protože mám od mládí ráda hraní karet, včetně mariáše, tak vím, že i s horšími kartami se může zahrát slušná hra. Někdy se utíká do „malého“, kdy to třeba „vyjde“. Byť se to zprvu zdálo prohrané.

Nám jsou také rozdány karty, kdy moc trumfů v ruce nemáme. Navíc tím jedním z největších protivníků může být i naše HLAVA. Upřesním to – naše MYSL. Jaké myšlenky vám v tomto období dalších omezení lítají hlavou? Které myšlenky převažují? Nad čím nejčastěji přemýšlíte?

Jsou to myšlenky, které váš psychický stav podpoří? Ono je dobré se občas zastavit a UVĚDOMIT SI, že přemýšlím. A nad čím přemýšlím. Protože jsem to já, kdo přemýšlí. A jsem-li to JÁ, tak opět já to mohu změnit. Mohu se VĚDOMĚ rozhodnout změnit svoje uvažování. Protože čím svoji MYSL živím, tím ji také plním. Z toho mi logicky vyplývá, že to také opanuje moje PROŽÍVÁNÍ.

Dovolte jeden pokus. Kdo má rád pokusy, může si to prakticky vyzkoušet. Pro tu zkušenost, že to tak opravdu je. Připravíte si sklenici s čistou vodou. Do ní kápnete několik kapek inkoustu (kdo nemá doma inkoust, zvolí teplejší vodu a místo inkoustu vloží sáček černého čaje). Voda představuje pomyslně MYSL. Inkoust zas představuje myšlenky, které naši mysl opanují. Jaký obsah má váš „inkoust“? Pak ještě přidáte další kapky.

Jsou laskavé, láskyplné? Nebo jsou plné hněvu, nenávisti, strachu či zmaru? MY je tvoříme. Existuje rada, že když jsou naše myšlenky „blbé“, tak máme začít přemýšlet znovu. A když zase, tak se opět znovu zamyslet. A třeba ještě jednou, znovu a jinak. Tak jako s tím inkoustem, funguje to i s obsahem našich myšlenek. To nezměníte ani v případě, že mi budete oponovat. Funguje to bez toho, zda budete se mnou souhlasit, nebo budete živit svou mysl negativitou. ZBAVIT SE LPĚNÍ NA NEGATIVNÍM MYŠLENÍ můžeme i v době, kdy bohužel děti nechodí do školy, nemůžeme za kulturou, do lyžařských center, většina ani vycestovat do ciziny Ale hned teď mohu změnit to, čím ŽIVÍM svoji MYSL. Na tom se může cíleně „pracovat“ i v této době. Situace, v níž se nyní všichni nacházíme, je taková, jaká je. Pro někoho bolavá, složitá, omezující. Ale v nějakém bodě se změní zase k lepšímu. To mě opravňuje k optimismu. Svoji diagnózu si pomáhám zvládat obdobně jako při pokusu s inkoustem. VĚDOMĚ naplňuji svoji mysl tím, co mě potěší. Hněv a negativní myšlení mi ani jednou nepomohlo. Zabralo jen ZBAVIT SE NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ.

tag