Osvojme si nový zvyk

Dnešní téma Pohlazení od psycholožky souvisí s příchodem léta. To krásné letní počasí a dostatek slunečního svitu asi většina přivítala. Už jsme si to přáli. Ale pro některé toho může být až moc. Je vhodné si prostě vyhovět.

Připravuji si posezení v zeleni, tentokrát využiji psací potřeby a dám si svátečně kávu. Už ji nepiju tolik a ne pravidelně. Jen pro chuť. Její vůně se míchá se svěžím vánkem, který rozkmitává listy svěže zelené barvy. Upíjím první doušek kávy a přemýšlím nad tématem článku. Ptáček, možná pěnkava, možná zvonek zelený, mě vrátil zpět k sobě. V tom mi to došlo! NE. Teď nebudu přemýšlet nad článkem. Teď přece piju kávu! Budu ji pít VĚDOMĚ a VŠÍMAVĚ. Vychutnám si její vůni, tóny chuti i doznívání. Nemám jí přece celý plecháč, ale malý hrníček. Když piju kávu, piju kávu. Do uší se mi krásný zpěv dostával stále a krása přírody můj vjem umocňovala. Nade mnou modré nebe s bílými šmouhami mraků, prolétla i vážka. Možná i v tom tkví užívání si života. Dělat to, co zrovna dělám. Ne dělat něco a přitom myslet na spoustu dalších věcí.

Občas slyším: Ale já to tak mám nastavené! Možná, že když to má osůbka tak nastavené, tak se jí i proto daří, jak se jí daří. Ale my se přece naučili v životě tolik věcí… Ty, které jsme se naučili špatně nebo se přežily, se prostě můžeme naučit nově! Na špatné zvyky či spíše zlozvyky můžeme vyzrát tím, že si OSVOJÍME NOVÝ ZVYK! Zkusme to třeba při konzumaci něčeho letního: zmrzliny, jahod, letních nápojů. Nebo i při grilovačce. Že s každým pozřením budeme vnímat vůni, jak se chuť rozplývá na jazyku, jak se chutě proměňují. Prostě vychutnávat si to! Teď. Dnes. Ne až zítra! Nyní. Možná se vám podaří zjistit, že jste klidnější, spokojenější. Šťastnější. Že to nebude jenom tím létem, ale že jste vnímavější. K SOBĚ. Můžete v tom pravidelně pokračovat a vytvořit si tak nový zvyk. Přála bych vám to, protože život je s tímto zvykem barevnější, laskavější.

tag